Aktuality

Čo máme nové?

Charita – tretí rozmer cirkvi

pridal: Beáta Oravcová | dátum: 10. marca 2025 | kategória: Aktuálne správy

Charitatívna činnosť je jedným z najdôležitejších aspektov kresťanskej viery. Pre mnohých veriacich je to spôsob, ako naplniť svoje poslanie a slúžiť svojim blížnym. Charita, ktorá vychádza z hlbokého porozumenia a lásky k druhým, predstavuje tretí rozmer cirkvi. Tento rozmer je rovnako dôležitý ako bohoslužby a učenie.

Historický pohľad na charitu

Charita má svoje korene v samotnom počiatku kresťanstva. Prvé komunity veriacich sa starali o vdovy, siroty a chudobných. Cez storočia sa charitatívna činnosť stala neoddeliteľnou súčasťou misie cirkvi. Mnohé významné osobnosti, ako napríklad svätý František z Assisi či Matka Tereza, venovali celý svoj život službe druhým a stali sa inšpiráciou pre nespočetné množstvo veriacich.

Charita dnes

V súčasnosti má charita v cirkvi mnoho podôb. Mnohé farnosti a diecézy organizujú rôzne charitatívne projekty a akcie, ako sú zbierky potravín, oblečenia či finančnej pomoci pre tých, ktorí to najviac potrebujú. Cirkev tiež často spolupracuje s rôznymi neziskovými organizáciami a charitatívnymi nadáciami, aby zabezpečila čo najefektívnejšiu pomoc.

Význam charitatívnej činnosti

Charitatívna činnosť nie je len o materiálnej pomoci. Je to prejav solidarity a spolupatričnosti. Pomáha nám uvedomiť si, že všetci sme súčasťou jednej veľkej rodiny a že každý z nás môže prispieť k lepšiemu svetu. Charita nás učí empatii, pokore a láske k blížnemu.

V Penzióne Caritas v Dolnom Smokovci sa nedávno uskutočnil formačný deň pre kňazov v rámci projektu : Evanjelizácia a vzdelávanie farských charít k samostatnej činnosti. Hlavným prednášajúcim bol o. Ferenc Árvai, riaditeľ Diecéznej charity Eger(Maďarsko).

Prítomných v úvode privítal aj prezident Slovenskej katolíckej charity a diecézny biskup Žilinskej diecézy Mons. Tomáš Galis. Podľa neho: „ Je charita to, čo cirkev hýbe. Je to otvorenie sa pre druhých. Rozmer, ktorý napodobňuje Boha. Lebo On z lásky k nám sa znížil, aby nás pozdvihol.“

Veľkú úlohu v charitatívnej činnosti cirkvi zohrávajú farské charity. V Spišskej diecéze ich máme 39 registrovaných a tie združujú 208 dobrovoľníkov. Ich koordinátrokou je Eva Puškárová : „Sú to ľudia vo veku 50 a vyššie. Fungujú veľa rokov, sú aktívni, úžasní a neskutočne zodpovední. Problém je však v tom, že sa k nim pridáva veľmi málo mladých ľudí.“ A hoci pre nich SpKCH pripravuje rôzne podujatia a navštevuje aj školy, častokrát vie mladých ľudí správne namotivovať samotný kňaz vo farnosti. A vtedy to funguje najlepšie. Skúsenosti v tomto naberá Spišská katolícka charita od svojho suseda v Maďarsku.

Vo svojich troch prednášajúcich blokoch priblížil prácu farských charít v Maďarsku, kde v 800 farnostiach pomáha 10000 dobrovoľníkov,  práve o. Ferenc Árvai: „S riaditeľom SpKCH Pavlom Vilčekom sme podpísali spoluprácu aj z tohto dôvodu, aby sme sa navzájom inšpirovali. To, že u nás je viac dobrovoľníkov, ešte nič neznamená, lebo u vás je zase viac pobytových a a mbulantných zariadení, kde tiež pomáhate ľuďom.“

Výzva pre veriacich

Charitatívna činnosť je tak výzvou aj pre každého veriaceho. Je to príležitosť ukázať svoju vieru v praxi a priniesť svetlo do života tých, ktorí to najviac potrebujú. Ako povedal svätý Jakub: “Viera bez skutkov je mŕtva.” Preto je dôležité, aby sme sa všetci zapojili do charitatívnych aktivít a prispeli k budovaniu lepšej spoločnosti.