Aktuality

Čo máme nové?

Ako sme prežili advent v ADS Charitas Námestovo

pridal: SpKCH | dátum: 17. decembra 2017 | kategória: Aktuálne správy

Na tohtoročné Vianočné sviatky sme sa dôkladne pripravili už v advente. Sociálne pracovníčky nášho zariadenia ADS Charitas Námestovo, pripravili pre klientov adventný kalendár a všetky čižmičky, ktorých nebolo málo, spolu až dvadsaťštyri, svedomito pozošívali. Najdôležitejšie a aj to najzábavnejšie je, že do každej čižmičky na každý jeden deň vložili program, ktorý sme aj dodržiavali.

Vystúpenie detíMedzi pripravenými aktivitami bolo aj napr. vystúpenie detí z materskej školy. Pre viacerých starších klientov veľkým prekvapením bolo, že dobrovoľníci z Klina vystúpili v programe so sv. Mikulášom. Okrem harmonikára a speváka to boli staršie dámy, dôchodkyne. Lenže predstaviteľka Mikuláša bola taká ostrieľaná dáma, že pred jej výkonom musel klobúk zložiť každý chlap, ktorý čosi prežil a zažil. Najväčšie prekvapenie pre klientov bolo, že z ich repertoára piesni si mohli klienti sami vybrať svoje obľúbené koledy. Naše domáce pracovníčky sa im odmenili spoločným pohostením.

Výborné jedloĎalšie prekvapenie z čižmičky sme si veľmi užili. Naše pani kuchárky nám pripravili všetko, čo bolo potrebné na pečenie medovníkov. Pri vykrajovaní sa uplatnili aj tí, ktorí to ešte nikdy nerobili. Keď prišlo na zdobenie, chytil sa toho aj náš klient po 80-tke, ktorý to ešte nikdy nerobil ale veľmi ho to bavilo. Napiekli sme a vyzdobili veľa  medovníkov, ktorými sme pohostili aj deti, ktoré prišli so svojimi učiteľkami s vianočným programom. Ich predstavenie sa nám veľmi páčilo.  Už v tomto mladučkom veku a takéto výkony sú ako Boží dar. Tým nadobúdajú smelosť, stráca sa ostýchavosť a mamičky a oteckovia mali možnosť porovnávať svoje deti s terajšími.

Nezabúdame my terajší na dni našich predkov, na ich poctivý a katolícky život, o tom svedčila aj vynikajúca kapustnica. Čo nám dobre padlo, že s nami boli prítomní aj naši duchovní otcovia- pán dekan a dvaja kapláni. Že kapustnica chutila mnohým bolo vidieť aj na tom, že viacerí si pýtali porciu navyše, čo bolo na radosť obsluhujúceho personálu. Malým sladkým prekvapením bola vynikajúca štrúdľa.

SpomienkyNašla sa príležitosť, že každý klient sa mohol zapojiť a podeliť sa o spomienky zo svojej mladosti, aké boli zvyky a obyčaje v ich detstve a rodine. Rozprávali sme sa o zvykoch a tradíciách, ktoré sa viažu na niektoré adventné dni ako sviatok sv. Barbory či sviatok sv. Lucie. Spoločne sme ozdobili vianočný stromček, pripravili a vypili vianočný punč. Všetky dni adventu boli prepletené rozhovormi o tom, ako sme my vo svojom detstve a mladosti slávili Vianoce a Nový rok. Nechýbalo ani spievanie kolied. Každý deň aktivity dopĺňal jeden adventný príbeh, ktorý sme si čítali z knihy od Bruna Ferrera – Adventný kalendár.

Tento advent bol neobyčajne pestrý a prostredníctvom adventných aktivít sme sa priblížili k tajomstvu Vianoc. Celý advent sme zavŕšili slávením slávnostnej sv. omše. A tak sme odchádzali domov naplnení radosťou a sviatostným Pánom Ježišom, ktorý sa narodil aj v našich srdciach.

Mgr. Zuzana Kasan
sociálna pracovníčka v ADS Charitas Námestovo