Aktuality

Čo máme nové?

Spoločná púť charít z celého Slovenska: Priestor pre stretnutie, poďakovanie i prosby

pridal: SpKCH | dátum: 2. októbra 2018 | kategória: Aktuálne správy

Bratislava, 2. október 2018 – Slovenská katolícka charita pozýva každoročne pracovníkov, dobrovoľníkov, klientov či priaznivcov charity na Spoločnú púť charít. I tento rok sa jej zúčastní takmer 500 pútnikov. Stretnú v piatok 5. októbra 2018 v obci Zákamenné.

Púť charít organizuje Slovenská katolícka charita (SKCH) už vyše 10 rokov v rôznych kútoch Slovenska. Tento rok je miestom stretnutia obec Zákamenné, rodisko biskupa Jána Vojtaššáka. Slávnostnú svätú omšu v kostole Nanebovzatia Panny Márie bude celebrovať Mons. Štefan Sečka, prezident SKCH.

Aj na tohtoročnej púti bude SKCH oceňovať pracovníkov jednotlivých charít a spoločne organizuje i výstup na neďaleké pútnické miesto Kalváriu z roku 1862.

Spoločná púť charít sa pravidelne organizuje ako pripomenutie si obnovenia činnosti SKCH na Slovensku po roku 1989. Slovenská katolícka charita vznikla v roku 1927, keď do svojich rúk prevzala materiálnu, zdravotnú a kultúrno-vzdelávaciu pomoc tým najbiednejším. V 50-tych rokoch však štát pozastavil jej činnosť a dovolil len spravovanie charitných domovov. Po roku 1989 sa mohla SKCH opäť vrátiť k svojmu pôvodnému poslaniu, a tak začiatkom roku 1991 sa začala vytvárať jej štruktúra. V súčasnosti tvorí SKCH desať diecéznych a arcidiecéznych charít a Sekretariát SKCH. V SKCH pracuje vyše 1600 zamestnancov a pomáhajú jej stovky dobrovoľníkov. Ročne Charita poskytne pomoc viac ako 23-tisíc ľuďom v núdzi vo vyše 330 zariadeniach zdravotníckych a sociálnych služieb na celom Slovensku.