Aktuality

Čo máme nové?

Privítali sme pútnikov Svätojakubskej cesty na Slovensku

pridal: SpKCH | dátum: 17. júla 2019 | kategória: Aktuálne správy

Privítali sme pútnikov Svätojakubskej cesty na Slovensku na Donovaloch

2. – 15. júl 2019 Svätojakubská púť na trase Košice – Staré Hory.


Svetoznámej Svätojakubskej púte po Španielsku do mesta Santiago de Compostela sa ročne zúčastňuje tisícky pútnikov. Málokto vie, že trasa známej púte je vyznačená aj na Slovensku. Spišská katolícka charita a OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku – Camino de Santiago sa rozhodli, že túto trasu “prebudia“. Trasa vedie z Košíc, cez Levoču a Donovaly až do Bratislavy a odtiaľ až do Santiaga de Compostela.

My sme si však pre začiatok vybrali púť kratšiu. Z Košíc po Donovaly. Za touto púťou je pekná myšlienka – cez putovanie a osobný zážitok poukázať na situáciu v sociálnej starostlivosti na Slovensku.

Začali sme 2.júla


Pútnici vyrážali v utorok, 2.7.2019 po sv. omši v Dome svätej Alžbety z Hlavnej ulice v Košiciach, v rytme krásnych melódií gospelovej skupiny Kalich a zvonenia zvonov gotickej katedrály. Postupne prešli cez Gelnicu, Spišskú Kapitulu na Mariánsku horu. V sobotu, 6.7.2019, sa pripojili k tisíckam pútnikov na Mariánskej hore. V tento deň pútnici zdolali prvých 100 km pešej púte. Zúčastnili sa otváracej odpustovej svätej omše a večer spolu s Evou Kocanovou, predsedníčkou OZ Priatelia Svätojakubskej cesty na Slovensku, porozprávali verejnosti o pútnictve, aké sú možnosti na Slovensku a čo pútnik potrebuje počas púte.

V nedeľu, 7.7.2019, po svätej omši slávnostne odomkli trasu Levoča – Donovaly. Predseda Prešovského samosprávneho kraja, Milan Majerský, slávnostne predal pútnické symboly – mušľu a palicu riaditeľovi Spišskej katolíckej charity, Pavlovi Vilčekovi, a zaprial všetkým pútnikom šťastnú cestu. Trasa Levoča – Donovaly bola zatiaľ len na mape a je nám cťou, že odomknutím trasy budú môcť pútnici objavovať krásy nášho regiónu a krajiny. 

Úžasných 287 km


Po novej trase pútnici kráčali 8 dní. V priebehu týchto dní prešli cez Poprad, Liptovský Mikuláš až na Donovaly – Staré Hory. V pondelok, 15.7.2019, dorazili do Starých Hôr, do „cieľa“ kde sa ich slovenská Svätojakubská púť pre tento rok ukončila a spoločne zdolali až 287 km. Na pútnickom mieste Studnička v obci Staré Hory ich slávnostne privítal starosta obce, Marián Gajdoš, podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja, Roman Malatinec a hudobná gospelová skupina Kalich, ktorá pútnikov prevádzala počas ich cesty. Počas púte bol každý deň spestrený rôznymi aktivitami. Púť na Slovensku je určená pre všetkých nadšených pútnikov rôznych vekových kategórií. Celkovo sa na púť podujalo 67 pútnikov. Niektorí prešli pár kilometrov alebo aj pár dní. Celú púť prešlo 5 pútnikov, zdolali 287km, 2 pútničky prešli viac 200km a 4 pútnici prešli viac ako 100km. Preto sme na slávnostnom privítaní mohli odovzdať až 11 dekrétov Svätojakubskej cesty na Slovensku.

Galéria