Aktuality

Čo máme nové?

Biele srdce 2018

pridal: SpKCH | dátum: 6. júna 2018 | kategória: Aktuálne správy

Ocenenie Biele srdce – symbol starostlivosti, poznania a ľudskosti. Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek si po 11-krát pripomenula Medzinárodný deň sestier, ktorý pripadá na 12. mája. Slávnostné odovzdávanie ocenení sa uskutočnilo v Senci pod záštitou prezidenta SR Andreja Kisku.

Toto ocenenie je najvyššie vyznamenanie v povolaní sestry. Jednou z ocenených bola aj riaditeľka ADOS Charitas Ružomberok, pani Daniela Baníková Baštigálová v kategórií sestra manažér.

Daniela Baníková BaštigálováPovolanie sestry vykonáva už od roku 1974.  Tvrdí, že ocenenie po viac ako 40 rokoch praxe je pre ňu veľká pocta. „Teší ma, keď ukončujeme starostlivosť o pacienta, keď tam napíšeme, že cieľ splnený a rana zahojená, to je pre mňa veľkým zadosťučinením,“ odpovedala na otázku, čo jej urobí najväčšiu radosť.

Za najťažšie na práci považuje to, že sestier je málo. Poukázala, že ministerstvo zdravotníctva hovorí o tom, aké dôležité je komunitné ošetrovateľstvo, ale žiadne kroky nenasvedčujú, že by to tak naozaj bolo. Okrem toho sú limitovaní aj platbami od poisťovní. Napriek tomu pacientov ošetrujú. „Nemáme svedomie kohokoľvek odmietnuť,“ podčiarkla.

Povolanie sestry chcela pani Baníková robiť od malička. Ešte keď bola žiačka, ochorela jej sestra, ktorá bola deväť dni v bezvedomí. „Bezmocnosť a neznalosť vecí mi vnukla myšlienku, že by som chcela pomáhať, aby som už taká bezmocná nebola. Toto ma sprevádza celý život,“ zhodnotila. Zo zdravotníctva nikdy nechcela odísť, pritom mala ponuky ísť pracovať do zahraničia. „Drží ma to, že aj naši ľudia potrebujú ošetrovanie a starostlivosť. Som lokálpatriot,“ uzavrela.

Tvar srdcaBiele srdce je celosvetový symbol sestier. Tvar srdca je prejavom humánnej komunikácie a pomoci a súčasne miestom, odkiaľ pramení kvalita ošetrovateľskej starostlivosti. Biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom prelínanie sa všetkých farieb, ktoré svet pozná, tak ako sestra prijíma všetkých ľudí sveta.

↓ Viac informácií sa dozviete ↓

domov.sme.sk

spravy.pravda.sk