Respitné centrum

Na Slovensku doposiaľ chýba špecializované centrum pre nevyliečiteľne choré deti, ktoré by ponúkalo čiastočný únik od kolotoča nemocníc či hospicov. Práve preto sme sa rozhodli vybudovať takéto centrum v priestoroch bývalej fary v Dolnom Smokovci pre rodiny, ktoré sa starajú o svoje choré dieťa v domácom prostredí a je pre nich určená sociálna služba tzv. odľahčovacia služba alebo respitná starostlivosť. Respitná starostlivosť ponúka osobám, ktoré opatrujú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, akési zastúpenie v starostlivosti, s cieľom umožniť ošetrovateľovi na určitý čas odpočinok. Ide o nezastupiteľnú formu podpory rodinnej domácej starostlivosti. Mnohými štúdiami je dokázané, že využitie respitnej starostlivosti sa okrem iného pozitívne odzrkadlí na psychickom i fyzickom zdraví a na kvalite života opatrovateľa a celej jeho rodiny.

Viac informácií nájdete na webe Respitného centra.