Nadácia EPH

Pomocná ruka núdznym

Podobne ako minulý rok, tak aj tento máme možnosť pomáhať núdznym rodinám vďaka Nadácii EPH. Nadácia EPH poskytuje finančnú čiastku jednotlivým diecéznym a arcidiecéznym charitám Slovenska, ktoré podobne ako my zachytávajú príbehy rodín, ktoré u nás vyvolávajú silné emócie (smútok, pochopenie, ľútosť, potrebu pomôcť). Práve vďaka Nadácii EPH dokážeme zlepšovať životnú situáciu rodín, ktoré to potrebujú a podporiť ich materiálnou pomocou.

Môžem, pomôžem. – to je slogan dnešných dní. Vďaka Nadácii EPH získavame výraznú možnosť pomoci, no tam to nekončí. Pomoc môže prísť práve aj od vás a môžete svojim pričinením napomôcť ďalším rodinám, lebo čím viac dobra rozdáme (poskytneme), tým viac sa nám vráti (minimálne na duši).

Situácia v mnohých domácnostiach je náročná až kritická a momentálne prebiehajúca pandémia ju vôbec neuľahčuje. Počas nasledovných týždňov vám prinesieme pár anonymných príbehov rodín v núdzi, ktorým pomáhame vďaka projektu Nadácie EPH. Spoločne však môžeme podporiť aj iné rodiny v podobnej situácii.

Podajme spoločne pomocnú ruku núdznym! Rozdajme radosť!

ĎAKUJEME !

účet určený na podporu: SK28 0200 0000 0000 2963 4592 VS: 80413

Martina

Mám krásnu rodinu a v podstate som sa nemala nikdy na čo sťažovať, no v jednom bode prišiel v mojom živote zlom. Zlom, ktorým bola choroba. Dostala som rakovinu a všetko sa zo dňa na deň zmenilo.

Naša finančná situácia zrazu nebola dostatočná. Musela som chodiť na chemoterapiu, platiť lieky, prišla som o prácu a do toho sme sa s manželom museli postarať o naše deti, ktoré boli v tom čase ešte malé. Dnes sú to už tri roky po chemo, no rodinná situácia stále nie je dobrá. Manžel sa snaží zabezpečiť rodinu, a preto pendluje za prácou do zahraničia. No nie je to ideál.

Sme radi, že máme možnosť zapojiť sa do projektu Nadácie EPH a vďaka tejto nadácii a Spišskej katolíckej charite si dopomôcť poskytnutou materiálnou pomocou.

Pali

Kedysi som bol švárny mládenec, dnes som už starší pán. V mojom živote som zažil toho veľa. Aj radosti, aj starosti. Ťažko sa mi o tom rozpráva. Môj najväčší bôľ v živote bol keď som prišiel o manželku a ovdovel. Musel som sa postarať o naše deti úplne sám, a to som ešte pracoval v Čechách.

Život mi nakládol polená pod nohy, no snažil som sa z plných síl. Dnes to však nie je o nič lepšie. Na starosť sa ukazujú ťažké zdravotné problémy v podobe skleróza multiplex, imunita je slabá a aj dosť zabúdam.

Deti sú už veľké no majú tiež svoje starosti a pri mojich vysokých nákladoch na lieky to je veľmi náročné.

Nečakaná pomoc však predsa len prišla, a to vďaka projektu Nadácie EPH. Táto nadácia a Spišská katolícka charita mi poskytli materiálnu pomoc, ktorú som potreboval za čo im ďakujem.

Monika

Čas plynie a blízki ma opúšťajú. Už dlhší čas som totižto vdova. S mužom sme toho v živote nemali veľa, ale boli sme si oporou. Dnes som na všetko sama a môj vek mi prináša zdravotné ťažkosti. Rezký krok sa zmenil na pomalú chôdzu a skoro celkové obmedzenie pohybu. Zápal v nohách mi neumožňuje pevný pohyb.

Navyše dnešný dôchodca to má zaťažko. Môj dôchodok aj s vdovským je nízky, čo to miniem na lieky a na účty za domácnosť. Keby som nemala sestričky z charity, tak neviem kto by mi pomohol, preto veľké ďakujem Spišskej katolíckej charite a Nadácii EPH, že mi poskytli materiálnu pomoc do domácnosti, ktorú v mojom staršom veku potrebujem.

Timea

S manželom sme snívali o budúcnosti, o tom ako ju strávime a o tom aký život naše deti čaká. Pošťastilo sa nám a Pánbožko nám doprial rovno pätoro detičiek. Avšak radosť začali prelínať strasti. Jedným z ťažkých momentov v živote bolo zistenie, že naše dieťa je choré a má nádor. Skoro nás to položilo, no išli sme ďalej a venovali čas a peniaze do liečby nášho dieťaťa. Netrvalo dlho a prišiel ďalší ťažký údel. Môj manžel zomrel a zo mňa sa stala vdova. Vdova s piatimi deťmi, dlhom a finančnými ťažkosťami, keďže starostlivosť o deti a hlavne liečba sú finančne náročné.

Našťastie sa ma a mojich detí ujala rodina môjho manžela, no i tak sa musíme v prvom rade postarať sami o seba.

Pri všetkých tých výdavkoch som vďačná, že máme možnosť takejto podpory. Ďakujeme.

Juraj

Poznáte tie príbehy z amerických filmov, kedy sa mladý chalan dostane do „zlej partie“ a začne sa jeho „kriminálny život“? Bohužiaľ nie je to len vo filmoch, ale častokrát je to aj realita u mnohých mladých ako som aj ja.

Ako dieťa som si nemyslel, žeby som niekoho okradol, či vystrájal, no život bez rodičov a rodinného zázemia sa podpísal na mojej „budúcnosti“. Nedostal som opornú ruku, keď som ju potreboval a tak som hľadal vlastné riešenia na moje problémy, ktoré si dnes uvedomujem, že neboli správne.

Moje dlhy sú v takej výške, že ich budem splácať ešte ďalších xy rokov, no chcem žiť lepší život. Chcem pracovať na sebe a dokázať sebe a okoliu, že mám na to byť lepšou verziou seba. Tým, že dostávam ako takú oporu okolia, tak sa cítim sebavedomejšie a verím, že všetko zvládnem, preto ďakujem Spišskej katolíckej charite a Nadácii EPH za prejavenú dôveru a materiálnu pomoc, ktorú mi poskytli.

Petra a Paula 

Sestry Petra a Paula majú už len seba. Ich mamka sa o ne príkladne starala a ony jej to chceli vrátiť, keď náhle ochorela. Svoju mladosť venovali opatere o ňu. Rôčky pribúdali a mamka  ich opustila. Obom sa počas života nazbierali zdravotné problémy, ktoré si vyžadujú financie na lieky. Nedokázali zostať zamestnané, keďže mamkin stav v tom čase vyžadoval opateru a ich momentálne zdravie im nedovoľuje sa zamestnať. Zostali na dávkach v hmotnej núdzi a modlitbách, že všetko bude v poriadku. 

Podmienky týchto sestier sú biedne, preto vítajú každú pomoc a sú vďačné, že prišla v podobe materiálnej pomoci. Teraz bude v ich domčeku o čosi teplejšie. 

Beáta

Všetko sa začalo ako rozprávka, zoznámila sa s mužom, ktorý v tom momente pôsobil ako muž snov. Zamilovala sa a verila, že všetko bude v živote dobré. Jej mladosť a vtedajšia naivita neodhalila možné problémy. Beáta sa s partnerom začali postupne rozrastať, prišlo jedno dieťa, potom ďalšie a ďalšie a zrazu bolo členov rodiny viac ako plánovala. Vzťah už však bol na tom horšie a jej muž riešil pochybné kšefty. Dopadlo to tak ako väčšina okolia predpokladala, jej muž skončil vo väzení. A tým sa začal celý kolobeh „pádov“. Zistila, že sú zadlžení a že je na nich exekúcia. Zostala s deťmi bez domova, na ulici. Bol to pre ňu neuveriteľne ťaživý pocit. Našťastie našli miesto, kde ich uchýlili a postupne sa snaží postaviť na vlastné nohy.

Keďže nájom, v ktorom býva nie je komplet zariadený,  tak pomoc od Nadácie EPH a Spišskej katolíckej charity bola viac ako potrebná.

Marta

Obdobie zimy je pre niekoho iba pojem, ktorý súvisí s teplom domova, kedy si doma rodinky prikúria. U pani Marty je to obava, že zima prinesie vysoké finančné nároky a ťažké životné podmienky, keďže bývanie je biednejšie a nedokážu v ňom poriadne vykúriť domácnosť. 

Pani Marta bola zvyknutá na štandardné bývanie ako väčšina v jej okolí, no po rozvode sa život zmenil. Financie sa výrazne zmenšili a sociálna situácia zhoršila, jediné čoho pribudlo boli problémy – finančné až existenčné. Museli sa presťahovať do oveľa horších podmienok. Pre pani Martu ako slobodnú matku s malými deťmi to bolo veľmi stresujúce a bolestivé obdobie. Zostala na všetko sama a v určitých momentoch mala pocit, že si nevie poradiť ako ďalej. Snaží sa čo to dá, no zabezpečiť domácnosť, deti, a to všetko z materskej je nadľudský výkon. Musí však mať vieru a veriť v lepšie zajtrajšky. Kúsok po kúsku ju získava aj z okolia a tiež vďaka pomoci, ktorú sem tam dostane, preto ďakujeme za spoluprácu s Nadáciou EPH a možnosť poskytnúť materiálnu pomoc aj do domácnosti pani Marty.

Volá sa Milica a toto je jej príbeh..

Pani Milica toho zažila za tie roky toľko, že už ju nič neprekvapí. Je staršia, ale hlava jej slúži a veru toho veľa pamätá. „Kde sa tak žilo ako teraz, ľudia museli inak pracovať a všetci boli tak pospolu. Teraz, teraz to len tie všetky možné vymoženosti. My žijeme síce chudobne, ale slušne. Vychovala viacero detí aj vnúčatá poopatruje, keď treba. Jedno dieťa zostalo pri nej, tak už sa nejak o seba postarajú.“ (podľa slov pani Milice)

Toto sú jej myšlienky, takému je naučená – nepýtať pomoc od nikoho, veď si nejak poradíme. Realita však hovorí inak, pomoc proste potrebujú. Ich domov nie je domovom v 21.storočí, je to domov na aký síce bola zvyknutá, no dnešný mladí by v ňom ani nedokázali existovať. Prijali preto pomoc, aj keď s ňou ťažko súhlasili. Vďaka materiálnej pomoci sme dokázali zlepšiť životné podmienky pani Milici a jej rodiny.