Aktuality

Čo máme nové?

Vláda uvoľnila peniaze pre utečencov

pridal: SpKCH | dátum: 22. októbra 2015 | kategória: Aktuálne správy

Vláda v stredu 21.10.2015 schválila pomoc mimovládnym organizáciám. Tí o to žiadali v súvislosti s utečeneckou a migračnou krízou. Prostredníctvom agentúry SARIO by mohlo byť podporené napríklad zaškolenie migrantov, ktorí už na Slovensku sú a prejavia schopnosť podporiť export a investície do svojej krajiny tak, aby vedeli pri návrate domov zužitkovať získané vedomosti a podporiť tak hospodársky rast svojej krajiny.

Humanitárna pomoc


Minister hospodárstva Vazil Hudák vidí možnosť aj v tom, že by Slovensko využilo režim tzv. start-upovských víz. Slovensko by tak udelilo víza pre ľudí, ktorí majú potenciál založiť inovatívne projekty. Ako objasnil minister: „umožnili by sme im, aby boli rok na Slovensku a vytvorili si nejaký svoj start-up – inovatívnu spoločnosť. My by sme im s tým pomáhali. Potom by sa tá spoločnosť mohla vrátiť napríklad do rodnej Sýrie.“ Projekty súvisiace s migračnou krízou podporí aj spoločnosť TIPOS, a to sumou 500-tisíc eur. Mimovládne organizácie doteraz pripravili sedem projektov. Z tejto sumy by pre ne išlo 350-tisíc eur.

V programe sú projekty akútnej humanitárnej pomoci pre najviac ohrozených ľudí na úteku v Srbsku a okolitých krajinách. Slovenská katolícka charita sa stará o integráciu osôb s medzinárodnou ochranou na území SR. Podľa ministra Hudáka, “v priebehu tohto týždňa by mali byť peniaze uvoľnené“. Ministerstvo zahraničia sa podľa štátneho tajomníka Igora Slobodníka tiež pozrie na to, aký je výhľad rozvojovej pomoci na rok 2016 a podľa toho budú formulovať výzvy pre mimovládny sektor tak, aby pomoc geograficky orientovali do krajín ako Sýria a Irak.