Aktuality

Čo máme nové?

Tlačová správa k Happeningu pred Úradom vlády

pridal: SpKCH | dátum: 20. októbra 2015 | kategória: Aktuálne správy

14. októbra 2015 aktivisti za práva odkázaných seniorov priniesli pred Úrad vlády SR pár postelí. Päť organizácií, ktoré sú dlhodobo aktívne v starostlivosti o chorých a nevládnych seniorov totiž na Námestí slobody zorganizovali happening, ktorého cieľom bolo požiadať vládu a premiéra osobne, aby operatívne zabezpečil dodržiavanie ústavných práv odkázaných seniorov.

Za práva odkázaných


Aktivisti vyzvali verejnosť k zápasu za práva odkázaných seniorov a k podpisovaniu petície: Za spravodlivé financovanie sociálnych služieb, pod ktorú sa doteraz podpísalo 58 tisíc občanov. Happeningový nádych dala zhromaždeniu angažovaná účasť umelcov: prednes Emílie Vášáryovej, a tanečné vystúpenia tanečníkov z tanečnej školy Jagermajster a zo skupiny PhantomsCrew.

Po 12-tej hodine prijal na Úrade vlády signatárov happeningu: Miladu Dobrotkovú z Asociácie poskytovateľov sociálnych služieb, Annu Ghannamovú zo Združenia seniorských prijímateľov sociálnych služieb, Ľubicu Kočanovú z Asociácie sestier a pacientov a Radovana Gumuláka zo Slovenskej katolíckej charity minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter.

Minister Richter uznal, že situácia vo financovaní sociálnych služieb nie je pre odkázaných seniorov ideálna. Informoval, že systémové riešenie môže asi urobiť už len nová vláda po parlamentných voľbách, ale prisľúbil, že spolu s ministrom financií a premiérom zvážia aké sú možnosti operatívneho riešenia od januára 2016 z možnej rezervy v rozpočte. Zaviazal sa tiež, že prehodnotí možnosť vrátenia 60-dňovej lehoty na umiestnenie odkázaného seniora v zariadenia sociálnych služieb do zákona. Lehoty, ktorá bola pred časom zo zákona vyhodená z iniciatívy poslankyne Jany Vaľovej zo Smeru – čím sa stalo zabezpečenie poskytovania sociálnej služby samosprávou pre odkázaného seniora nevymáhateľnou. Richter informoval signatárov, že o možných riešeniach budú informovaní do konca októbra a že budú prizvaní k tvorbe koncepcie dlhodobej starostlivosti, na ktorej začal jeho rezort a Ministerstvo zdravotníctva SR pracovať.