Aktuality

Čo máme nové?

Svätojakubská púť

pridal: SpKCH | dátum: 1. novembra 2018 | kategória: Aktuálne správy

Svätojakubská cesta alebo nazývaná aj Camino de Santiago, existuje už niekoľko storočí, no medzinárodnú renesanciu zažila až v druhej polovici 20. storočia.  Ľudia z celého sveta prichádzajú do Španielska a Francúzska, aby sa vydali na svoju púť do Santiaga de Compostela, k hrobu sv. Jakuba. Na túto púť sa vydal aj náš diecézny riaditeľ Ing. Pavol Vilček.

História púte


V katedrále sú podľa legendárnej a písomne zaznamenanej tradície uložené ostatky svätého Jakuba, Kristovho učeníka, ktorý kázal v Španielsku. Ten bol okolo roku 800 pochovaný v Santiagu de Compostela.

Prvá doložená oficiálna púť do Compostely sa uskutočnila v roku 951 a vykonal ju francúzsky biskup Godescalc z Le Puy. Vedľa cesty boli postupne umiestnené orientačné kamene, kamenné kríže, malé kaplnky a studničky. Neskôr boli zriadené aj kaplnky, kostoly a kláštory poskytujúce pútnikom prístrešie a jedlo. Prvý manuál pre putujúcich pochádza už z 12. storočia.  Rukopis obsahuje kázne, správy o zázrakoch a liturgické texty spojené s osobou svätého Jakuba. Zaujímavosťou je popis trasy a umelecké diela, ktoré možno na ceste navštíviť.

Symbolom dlhotrvajúcej púte sa už v stredoveku stala mušľa hrebenatka, či už skutočná, alebo vyobrazená na pútnickom odznaku, niekedy preťatá dvoma pútnickými palicami alebo s jakubským červeným krížom.

Púť diecézneho riaditeľa


Púť nášho diecézneho riaditeľa Ing. Pavola Vilčeka,  ste mohli spolu s nami sledovať už od jej začiatku prostredníctvom sociálnych sieti. (odkazy na videá nájdete na konci článku) Každý deň sa nám pán riaditeľ prostredníctvom krátkych videí alebo fotografií snažil priblížiť atmosféru púte, zdielať jeho nové zážitky, skúsenosti a srdečné pozdravy. Inšpiráciou na takúto dlhú púť boli kamaráti, s ktorými už niekoľko rokov pravidelne putuje k Levočskej Panne Márií. A práve púť k Levočskej Panne Márií mu poskytla základy k púti do Santiaga de Compostela.

Púť odštartovala 9. septembra z Francúzkého mesta Lourdes. Už počas prvých dní bola veľmi náročná. V prvej etape bolo potrebné zvládnuť prevýšenie vyše 1.000 metrov. Každý deň púte bol iný, niekedy jednoduchší a príjemný, niekedy ťažký a bolestivý. Avšak každá púť je aj o bolesti, na ktorú si náš pán riaditeľ postupne “zvykol”.  Akoby on sám povedal, “Aj Pán Ježíš prišiel na tento svet, nie aby bolesť odstránil, ale aby jej dal zmysel. Tým zmyslom je bolesť obetovať za tých, ktorých máme radi”. A preto každý deň púte bol obetovaný za niekoho iného z nás.

Najťažším, ale zároveň aj radostným dňom púte bol štrnásty deň, nie kvôli náročnosti terénu, ale kvôli tomu, že sa nemohol zúčastniť sviatosti birmovania svojej dcéry Márie. Ale aj o takýchto životných situáciách je púť, a práve tento deň obetoval a modlil sa práve za svoju dcéru Máriu.

A čo by to bola za púť bez zablúdenia? Áno, aj takúto skúsenosť mal pán riaditeľ. V takejto situácií je potrebné zachovať chladnú hlavu, využiť poznatky, ktoré sme nadobudli v škole na zemepise, rozhliadnuť sa a nájsť správu cestu. Pretože práve vtedy, keď techniku najviac potrebujete, tak zlyhá.

Základná výbava pútnika


V základnej výbave každého pútnika nesmú chýbať nádoby na vodu. Pitný režim je veľmi dôležitý a je potrebné ho dodržiavať, nielen počas púte. Počas celej cesty sú k dispozícií „čerpacie stanice“, v ktorých si môžete doplniť zásoby vody. Chýbať nesmie ani kvalitná obuv a oblečenie, isteže vhodne zvolené podľa počasia. Ďalším potrebným prvkom je svetlo,  či už na mobile alebo baterka. Putovať sa začína ráno, ešte za tmy kedy je najlepšie kráčať za niekým kto svieti a udáva smer. Niečo podobné je aj v duchovnom živote, a tým svetlom sú naši kňazi.

A aká bola vlastne púť?


Púť bola dlhá 872 km a trvala 22 dní. Bola o viere, o poznaní a sebapoznaní. Pán riaditeľ objavil svoje hranice. Bohatá na kultúrne pamiatky, históriu, mestečka a uličky v nich, domčeky, hrady a zámky. Netreba zabudnúť ani na krásy prírody a úžasnú atmosféru každého dňa. Podstatné však bolo stretnutie s Bohom. A to sa aj naplnilo. 

 

Ďakujeme všetkým, ktorí sa modlili za nášho pána riaditeľa, posielali mu silu a energiu do všetkých dní jeho púte. Aj vďaka vám túto púť zvládol a dostal sa až do cieľa.

Zoznam videí z púte


(kliknutím na názov spustíte video na sociálnej sieti facebook)

09.9 začiatok LOURDES 

10.9 – deň 01. RONCESVALLES

11.9 – deň 02. CIZUR NEMOR

12.9 – deň 03. ESTELLA

13.9 – deň 04. TORRES DEL RIO

14.9 – deň 05. NÁJERA

15.9 – deň 06. BELORADO

16.9 – deň 07. CERDENUELA DE RIOPICO

17.9 – deň 08. HONTANAS

18.9 – deň 09. POBLACION DE CAMPOS

19.9 – deň 10. MORATINOS

20.9 – deň 11. EL BURGO RANERO 

21.9 – deň 12. LEON

22.9 – deň 13. HOSPITAL DEL ORBIGO

23.9 – deň 14. RABANAL DEL CAMINO

24.9 – deň 15. PONFERRADA

25.9 – deň 16. TRABADELO

26.9 – deň 17. CEBREIRO 

27.9 – deň 18. SARRIA

28.9 – deň 19. HOSPITAL DE CRUZ 

29.9 – deň 20. RIBADISO

30.9 – deň 21. MONTE DO GOZO 

1.10 – deň 22. SANTIAGO DE COMPOSTELA

2.10 – koniec SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Galéria