Aktuality

Čo máme nové?

SKCH pomáha Ukrajinským presídlencom aj v roku 2015

pridal: SpKCH | dátum: 17. januára 2015 | kategória: Aktuálne správy

BRATISLAVA. 15. január 2015 – Slovenská katolícka charita (SKCH) vyzbierala na pomoc obyvateľom Ukrajiny už viac ako 20-tisíc eur. Aj vďaka darcom zo Slovenska mohla Charita zabezpečiť pre vnútorných vysťahovalcov napríklad zimné oblečenie, drogériu či stravu. O mnoho ľudí však stále nie je postarané, a tak SKCH v zbierke i pomoci pokračuje aj v roku 2015.

Nepriaznivá situácia


„Nepriaznivá situácia na Ukrajine pretrváva a životné podmienky mnohých ľudí sú kvôli
chladnému počasiu ešte kritickejšie. Obrovský počet ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy žije iba v provizórnych podmienkach a sú odkázaní na pomoc charitatívnych organizácií. Títo ľudia častokrát museli zanechať všetko a ujsť, aby sebe a svojím deťom zachránili život, keďže bývali v oblasti, kde sa strieľalo,“ vysvetlil generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Zbierka


Momentálne zabezpečuje SKCH so svojimi partnermi kotly na pevné palivo do dvoch budov
v mestách Ternopyľ a Kolomyja, kde miestna charita poskytuje pomoc núdznym a plánuje realizovať aj ďalšie projekty na západe a východe Ukrajiny. Finančne podporiť zbierku je možné ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 2945463097/1100, variabilný symbol je 217 (účet vo forme IBAN: SK93 1100 0000 0029 4546 3097), alebo priamo na stránke www.charita.sk/ukrajina.
SKCH vyhlásila verejnú zbierku v lete 2014, kedy na východe Ukrajiny začala vojna. Vďaka darom Charita v roku 2014 zakúpila lieky, deky, teplé oblečenie, obuv, kočiare pre deti, drogériu, hygienické potreby a plienky. Zo svojho Skladu solidarity v Bratislave zároveň vyčlenila tri tony materiálnej pomoci, ktoré poslala na Ukrajinu v spolupráci s Arcidiecéznou Charitou Olomouc do miest Kyjev, Charkov, Kolomyja, Užhorod a Mukačevo.

Mnoho smutných príbehov


Vnútorní presídlenci utekali pred konfliktom do všetkých regiónov, niektorí zostávajú u svojich príbuzných, o iných sa musia postarať neziskové organizácie. „Podmienky, v ktorých musia presídlenci existovať, sú často mimoriadne náročné. Najviac nás trápi osud matiek s deťmi, ktoré sa musia o sebe postarať samé, nakoľko muži museli kvôli mobilizácii zostať na východe Ukrajiny. Stretli sme sa napríklad s pani Olenou, ktorá prišla do Užhorodu s dvoma deťmi, podarilo sa jej prenajať byt, ktorý bol však úplne prázdny. Zabezpečili sme pre ňu chladničku a chceme jej poskytnúť aj posteľ, nakoľko má zatiaľ iba jednu, na ktorej spia deti a matka spí na dlážke. Takýchto príbehov je žiaľ mnoho,“ povedal o situácii generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák. Dodal, že SKCH sa snaží zabezpečiť pomoc tak pre celé skupiny, ako aj pre jednotlivých núdznych, ktorých krutá vojna vyhnala do neznámeho prostredia.

Gréckokatolícka charita Prešov


Do pomoci pre Ukrajinu sa zapojila aj Gréckokatolícka charita Prešov, ktorá v minulom roku doručila presídlencom niekoľko osobných a dodávkových áut s materiálnou pomocou. Zabezpečovala napríklad teplé oblečenie, drogériu, zdravotnícky materiál či trvanlivé potraviny a podporila aj operáciu očí jedného z ukrajinských vojakov. Takisto aj Spišská katolícka charita poslala dodávku ošatenia, drogérie a liekov, ako aj 1 tonu potravín. V súčasnosti má vyhlásenú aj zbierku, z ktorej plánuje poskytnúť ďalšiu pomoc presídlencom, ako aj chudobným a núdznym obyvateľom z Ukrajiny.SKCH pomáhala na Ukrajine ešte pred začatím konfliktov. Podporila viaceré projekty miestnych charít zamerané na rozvoj komunít a boj s chudobou, podporila rodiny, ktoré stratili blízkych počas protestov na Majdane v Kyjeve a minulý rok na Ukrajine rozbehla aj svoj dlhoročný projekt Adopcia na diaľku®, zameraný na podporu vzdelávania chudobných detí. Viac informácií je dostupných na stránke www.charita.sk/ukrajina a www.adopcianadialku.sk.