Aktuality

Čo máme nové?

Roma Study Visit

pridal: Katarína Havrilová | dátum: 30. mája 2023 | kategória: Aktuálne správy

Tento týždeň (29.-31.5.) prebieha na Slovensku Roma Study Visit, ktorej organizátorom je Caritas Europa. 

Jej cieľom je výmena skúseností v rámci práce s Rómami. Pracovná skupina, do ktorej patria aj katolícke charity zo Srbska, Česka, Portugalska, Španielska či Belgicka najčastejšie komunikuje online. Teraz sme sa však stretli na Slovensku,  kde zahraničným kolegom približujeme problematiku z našej perspektívy. V takmer žiadnej inej krajine nie je taká veľká koncentrácia Rómov, ako u nás, preto je to pre nich trochu kultúrny šok. „Aj iné európske charity pracujú s rómskou komunitou, rozdiel je však v tom, že pokiaľ v zahraničí má jeden sociálny pracovník na starosti maximálne 3 rodiny, ktorým sa venuje aj niekoľko rokov, tu ich má 50 a nevie, čo skôr,“ vyjadril sa k téme koordinátor humanitárnej pomoci SpKCH, Anton Frič. 

Pracovná skupina Caritas Europa sa počas tejto cesty snaží vzájomne inšpirovať. Po celý čas prebiehajú rôzne diskusie, počas ktorých zisťujeme, že v každej zastúpenej krajine riešime podobné problémy. 

Zatiaľ sme navštívili Slovenskú katolícku charitu v Bratislave, miestnu komunitu v Lomničke, Saleziánov v Košiciach a občianske združenie ETP a komunitné centrum v Sečovciach. Na posledný deň je naplánovaná návšteva Žakoviec a okolitých osád.