Aktuality

Čo máme nové?

Prinášame nádej tam, kde sa denne stretávame so smrťou

pridal: SpKCH | dátum: 13. apríla 2021 | kategória: Aktuálne správy

Počas uplynulých mesiacov sa v spoločnosti rieši jediný hlavný problém, ktorým je pre mnohých COVID. V nemocniciach sa odkladajú operácie, ktoré nie sú naliehavé, ľudia majú tiež celkovo oveľa väčší problém dostať sa k lekárovi. Jedným z problémov je však aj starostlivosť o umierajúcich.

Starostlivosť o umierajúcich je samozrejmou službou spoločnosti. Počas náročných dní pandémie sa však pozornosť upiera predovšetkým na covidových pacientov. Väčšina umierajúcich však počas uplynulých mesiacov zažíva náročné chvíle, mnohí z nich dožívajú svoj život bez zdravotnej starostlivosti, doma bez pomoci, ktorá by im priniesla úľavu.

 

 

V súčasnej situácii v nemocniciach sa paliatívnej starostlivosti kladie oveľa menší dôraz. Oddelenia dlhodobo chorých, kde zvyčajne takéto stavy riešili sa v mnohých prípadoch transformovali na covidové oddelenia. Z tohto dôvodu sa mnohí umierajúci v najťažších chvíľach svojho života nedostanú k potrebnej zdravotnej staroslivosti.

 

 

Spišská katolícka charita prevádzkuje jeden z troch charitných hospicov, ktoré sú určené pre umierajúcich. Aj v ňom sa počas pandémie stretli s veľkým tlakom. Hovorí riaditeľ hospicu v Ľubici, Bohuš Živčák: „Tak ako každé zdravotnícke zariadenie počas pandémie, aj hospic je vystavený enormnému tlaku vzhľadom na ohrozenie nákazy pacientov aj personálu. Hlavným obmedzením pre starostlivosť v hospici je nemožnosť návštev. Pri sprevádzaní umierajúcich je prítomnosť rodiny jedným z hlavných benefitov, ktorý v čase pandémie nemôžeme poskytovať.“

Ďalšou službou, ktorú prevádzkujeme sú aj mobilné hospice. Základom tejto služby je návšteva zdravotnej sestry v domácom prostredí umierajúceho. Mnohé rodiny sú vďačné za tento druh služby. Svojho príbuzného majú v pohodlí domova, rovnako však umierajúci má zabezpečenú aj potrebnú zdravotnú starostlivosť.

Slovenská katolícka charita spoločne s 10 arci/diecéznymi charitami je najväčší neverejný poskytovateľ sociálnych služieb na Slovensku. V súčasnosti zastrešuje 3 kamenné a 11 mobilných hospicov. Ročne sprevádza približne 600 ľudí v posledných dňoch ich života. Viac informácií o hospicovej starostlivosti, ktorú ponúka, nájdete na www.charitapomaha.sk.

Ak chcete podporiť Hospic sv. Alžbety v Ľubici môžete tak urobiť ľubovoľným darom na Č. Ú.: SK26 0200 0000 0031 4349 8655 VS: 81111