pridal: SpKCH | dátum: 4. novembra 2017 | kategória: Aktuálne správy
Najúprimnejším stvorením na svete je dieťa. Dieťa vlastní čistú dušu. Ľudia s mentálnym postihnutím majú čistú dušu na veky. Ostávajú večnými deťmi.
Náš detský domov je domovom detí s mentálnym postihnutím, zmyslovým postihnutím a kombináciou postihnutí. Žije v ňom deväť detí, umiestnených v jednej špecializovanej skupine. V tejto samostatnej špecializovanej skupine je prioritou vytvoriť deťom trvalé prostredie, v ktorom má dieťa zabezpečené základné potreby – fyziologické (hlad, smäd, dýchanie, spánok), potreba bezpečia, sociálne potreby (vzťahová väzba, láska, spolupatričnosť), potreba úcty (uznanie, status, prestíž, kladná odozva okolia), potreba sebarealizácie. U školopovinných detí nadväzuje výchovná činnosť na výchovno-vzdelávací proces škôl. K rozvíjaniu ich osobnosti prispieva každodenná starostlivosť opatrovateľov, zdravotného a odborného personálu.
Každodenný kolotoč
V každodennom kolotoči v starostlivosti o naše deti narážame na rôzne prekážky. Jednou z nich je rehabilitovanie detí. Rehabilitácia je pre naše deti kľúčovou terapiou, ktorú v miere, akú by deti potrebovali nedokážeme zabezpečiť. Boríme sa v byrokracii zdravotníctva a nedarí sa nám nájsť v okolí rehabilitačného lekára, ktorý by do svojej starostlivosti vzal všetky naše deti. Aktuálne máme rehabilitované štyri z deviatich detí. Rehabilitovanie, ktoré spočíva v masážach celého tela, lavatermových zábaloch, cvičením na fit lopte, cvičením s prvkami Vojtovej metódy si zabezpečuje z vlastných zdrojov a vlastným zaučeným personálom. Naše deti s diagnózami ako ťažká detská mozgová obrna, svalová dystrofia, rázštep chrbtice ostanú celý život ležiaci. Je nutné ich pravidelne polohovať a predchádzať vytvoreniu dekubitov, masírovať celé telo, čo prispieva k správnemu prekrveniu a toku lymfy a zabraňuje bolestivým kontraktúram končatín. Cvičením pomáhame neaktívnym svalom stať sa aktívnym. U detí, ktoré nedokážu samostatne sedieť pracuje na samostatnom sede, u detí, ktoré už dokážu sedieť sa snažíme podporovať plazenie, u ležiacich detí je našou hlavnou úlohou urobiť maximum aby sa ich stav nezhoršoval. K celkovému zlepšeniu zdravotného stavu by sme potrebovali zlepšiť vybavenie nášho zariadenia, keďže toho času je naša rehabilitačná vaňa trvalo pokazená nedokážeme poskytnúť hydroterapiu, ktorú by deti potrebovali.
Hydroterapiou– vodoliečbou sa dosahuje zlepšenie rozsahu telesného pohybu a svalovej zložky pri aktívnom cvičení. Počas cvičenia sa praktizujú metódy psychologického pôsobenia. Správne zvolená a dávkovaná hydroterapia má nasledujúce priaznivé účinky:
tepelné hospodárstvo: vyrovnáva poruchy prekrvenia a trénuje regulačný systém
nervový systém: napomáha správnej funkcii vegetatívnych reflexov a vyrovnanie základného napätia oboch zložiek vegetatívneho nervového systému
zlepšenie krvného obehu
koža zlepšuje nielen prekrvenie, ale aj výživu a premenu látok v koži, zlepšeniu imunitných vlastností kože
Existujú rôzne rehabilitačné vane a vírivky, celotelové i končatinové . Pre naše deti by bola najvhodnejšia celotelová rehabilitačná vaňa s pred prípravou na zdvihák a sedákom do vody, keďže potrebuje zabezpečiť bezpečný sed .Aplikáciou vodoliečby môžeme skvalitniť fyzický stav detí a predchádzať tak ochoreniam.