Aktuality

Čo máme nové?

Otvorili sme nový dom v Liptovskom Mikuláši

pridal: SpKCH | dátum: 27. januára 2015 | kategória: Aktuálne správy

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ. 26. január sa pre Spišskú charitu niesol v znamení osláv. Oficiálne totiž otvorila nový Dom Charitas Božej prozreteľnosti.

Začiatok stretnutia


Stretnutie sa začalo o deviatej hodine svätou omšou, ktorú celebroval diecézny biskup Štefan Sečka. Vo svojej kázni zdôraznil dôležitosť vytvárania takýchto priestorov, pretože vedia ľuďom v núdzi pomôcť oveľa lepšie než jednorázový príspevok bezdomovcovi na ulici. Na záver sv. omše sa biskupovi poďakoval diecézny riaditeľ, Pavol Vilček, slovami: „V čase, keď sa do popredia dostáva hlavne krása, zdravie, bohatstvo, úspech, sila, či sláva, vy riadite a podporujete organizáciu, ktorá sa stará o ľudí, ktorým všetky tieto atribúty chýbajú.“

Po skončení omše sa všetci presunuli na Borbisovu ulicu, kde spomínaný dom stojí. Po posvätení domu biskupom bolo pre návštevníkov pripravené občerstvenie a kapustnica. Medzi návštevníkov patrili okrem kolegov zo Spišskej charity aj bývalý primátor a zástupca súčasného primátora Liptovského Mikuláša, či zástupcovia Žilinského VÚC.

Dom "za štyri eurá"


Názov „Dom Charitas Božej prozreteľnosti“ vybrala riaditeľka, s. Júlia Bodoríková podľa situácie, ktorá stála za vznikom domu. „Raz som na cintoríne našla štyri eurá. Dala som ich do vrecka a poďakovala Bohu, že to bude základ na náš nový domček. Boh to vzal vážne a do troch rokov tu máme dom“ dodala s úsmevom. Dom bol z veľkej časti financovaný najmä zo zbierok.

Pomoc pre ženy v núdzi a starých ľudí


Dom Charitas Božej prozreteľnosti stojí hneď vedľa krízového strediska, ktoré pomáha hlavne týraným a zneužívaným ženám. Podľa sestry Júlie nový dom rozšíri možnosti pomoci aj pre ďalšie skupiny: „Už dnes máme v novom dome ubytovaných niekoľko mamičiek s deťmi, ktoré potrebovali pomoc. V dome sv. Kláry máme momentálne mladšie dievčatá, takže náš Dom Božej prozreteľnosti rozširuje našu rodinku. Okrem toho je na prízemí zriadený denný stacionár pre starších ľudí, ktorí tak nájdu nie len pomoc, ale aj prijatie“. Nový dom bude v úzkej spolupraáci s vedľa stojacim domom Charitas sv. Kláry, nakoľko aj zameranie oboch domov je veľmi podobné.