Aktuality

Čo máme nové?

Nechcené tehotenstvo a rola muža

pridal: SpKCH | dátum: 27. novembra 2017 | kategória: Aktuálne správy

Ženy sú typická cieľová skupina, na ktorú sa zameriavajú pro-life aktivity. Treba si ale uvedomiť, že hlavná príčina, pre ktorú ženy idú na potrat, je chýbajúca opora. Dôležitý je najmä manžel, či partner, ktorý svojim postojom zásadne ovplyvňuje rozhodnutie matky.

Gól za životInštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku  (HFI – Human rights and Family policy Institute) v tíme Bratislava za život zorganizovali aj niečo pre chlapov. Uskutočnili sa zatiaľ 3 priateľské futbalové zápasy s názvom “Gól za život”, na ktorých mužom na rovinu povedali, ako je potrebné aby boli zodpovední a ženu na potrat neposielali. Ako hovorí autor projektu Jozef Kozák: Chlap má byť chlap! Má hrať férovo vo futbale aj v živote. Ak je v náročnej situácii, má zabrať a neutiecť ako zbabelec.

Formát “dedinského” futbalu sme otestovali a zistili sme, že to vie byť super akcia pre celú dedinu, pri ktorej sa nenásilne odovzdá pro-life posolstvo aj tam, kde by sa inak nedostalo. Teraz by sme si veľmi želali, aby sa projekt rozšíril po Slovensku, ideálne aj do regiónov s vysokou potratovosťov.

Hľadáme preto partie chalanov/mužov, ktorí hrávajú futbal, a mali by záujem spojiť futbal s pro-life osvetou. Ak sa Vás to týka, toto je výzva do akcie! Budeme radi, ak sa nám ozvete a viac sa o tejto možnosti porozprávame.

Na Slovensku bola spustená nová webstránka nechcenetehotenstvo.sk. Keď žena uvažuje o potrate, často hľadá informácie na internete. Výsledky vyhľadávania sú ale problém: reklamy na potratové kliniky, diskusné fóra so „zaručenými“ radami, články zľahčujúce potrat, a podobne. Len zriedka natrafíte na informácie, ktoré sú kvalitné, odborné, nenavádzajú na potrat, ale pravdivo informujú aj o jeho rizikách a možnostiach pomoci v tehotenstve.

Niektorí z nás si však spomínajú aj na deti, ktoré zomreli pred narodením. Tu máme príležitosť povedať ľuďom aj o práve na pochovanie potratených detí. Veľmi peknú reportáž spracovala o tejto téme Lenka Stanková v relácii Reflex televízie Markíza, ktorú si môžete pozrieť TU