Aktuality

Čo máme nové?

Národný týždeň manželstva: manželia Matlochovci

pridal: SpKCH | dátum: 9. februára 2021 | kategória: Aktuálne správy

Vedeli ste, že včera začal na Slovensku národný týždeň manželstva? V rámci neho vám počas týchto dní prinesieme krásne príbehy manželstiev našich zamestnancov. Dnes sa s vami podelíme o tom, ako prežíva manželstvo manželka Jozefa Matlocha, nášho generálneho sektretára Spišskej katolíckej charity, pani Mária.

Dostala som na pohľad jednoduchú, avšak vo svojej podstate pomerne náročnú otázku, ako vidím naše manželstvo z pohľadu pracovného života svojho manžela.

Nikdy som sa nad tým takto nezamýšľala, pretože manželstvo vnímam ako súbeh všetkých udalostí a okolností v našom spoločnom živote. Chodiť do práce je samozrejmosťou a v tom zmysle som neprikladala dôraz na to kde a čo robí manžel a čo ja.

Aj keď v práci trávi človek oveľa viac času ako doma v rodine, vnímam to tak, že každý je potrebný práve tam, kde je. Všetko však prežívame spolu, to je fakt. Odkedy sme sa vzali a to je už pekných 37 rokov, zvykli sme si každý večer vypovedať koľko sa len dalo z toho, čo sme prežili v daný deň. Kým som bola doma s deťmi na materskej dovolenke, bolo to viac o mne.

Potrebovala som sa vyrozprávať a jeho počúvanie bolo pre mňa nesmierne dôležité. Zvládol to,  vždy mal trpezlivosť vypočuť všetky detaily od „plienok“ až do „puberty“.  Keď sa naše manželstvo dostalo do fázy starých rodičov začali sme spoločné zdieľanie prežívať ešte intenzívnejšie.

Máme už 8 vnúčat, takže je o čom, o kom hovoriť. Niekedy mám pocit, že sme jeden druhému bútľavou vŕbou. Vyhovuje nám to. Všetko sa v našom živote vystriedalo, radosť, bolesť, choroba, úzkosť aj pokojné časy, smútok aj sklamanie, ako to býva – prišlo aj odišlo a my ideme ďalej.

Dostali sme do vienka krásne mená. Manžel sa volá Jozef, ja som Mária. Máme tie najkrajšie vzory, svojich svätých patrónov a tých prosíme spoločne, aby nás sprevádzali. Podobať sa im aspoň trochu je teda poriadne umenie.

Myslím, že môžem povedať za nás oboch, že svätá rodina bola pre nás od začiatku nielen  obraz na stene, ale predovšetkým v srdci. Keď si uvedomíme, že sv. Jozef bol robotník a muž spravodlivý, čo iné by mal byť manžel, otec rodiny? Panna Mária zasa vzor pokory, tichosti a poslušnosti.

Toto je moja úloha. Ako ju zvládam, netrúfam si povedať. Viem len, že je to náročné a krásne zároveň. Ďakujem Pánu Bohu za môjho manžela a kým budem žiť nechcem prestať ďakovať, lebo aj tak nestihnem poďakovať za všetko, čím pre mňa v živote bol a stále je. Nenahraditeľný. Jediný.