Aktuality

Čo máme nové?

Modlitby za obete obchodovania s ľuďmi

pridal: SpKCH | dátum: 8. februára 2021 | kategória: Aktuálne správy

V dnešný deň si pripomíname sviatok sv. Bakhity. Práve v tento deň jej spomienky chceme viac myslieť na obete obchodovania s ľuďmi, ktoré žijú aj medzi nami. Obete obchodovania s ľuďmi nachádzame všade vo svete a výnimkou nie je ani Slovensko. Posledné údaje MV SR hovoria o 60 identifikovaných slovenských obetiach a 2 cudzincoch vykorisťovaných na území Slovenska.

Až 16 obetí bolo maloletých, z nich najmladšie bolo len 5-mesačné dieťa. Skutočný počet obetí na Slovensku však môže byť niekoľkonásobne vyšší, pretože nie všetky obete sa podarí odhaliť.

O týchto smutných okolnostiach svedčia aj nasledujúce SKUTOČNÉ PRÍBEHY. Mená obetí sú zmenené z dôvodu ich bezpečnosti.

Ondrej

Bol som v Anglicku štyri roky, ale nič som si nezarobil. Všetky zarobené peniaze mi bral. Teraz nemám nič. Robil som väčšinou v pekárni. K dispozícii som mu musel byť vždy, keď niečo potreboval, lebo som uňho aj býval. Teraz som späť na Slovensku. Zatiaľ pracujem len príležitostne na brigádu, ale chcel by som si nájsť stálu prácu a mať stály príjem, aby som mal na živobytie a nemusel sa trápiť, čo bude v budúcnosti.

Miladka

Keď som žila na ulici, spoznala som sa s mužom rumunskej národnosti. Nútil ma žobrať a keď som odmietala, vyhrážal sa, že ma zabije. Neraz ma zbil. Vyžobrané peniaze som mu musela odovzdávať a on ich prepil. Teraz som rada, že už je v base. Už sa nebojím. Bojím sa, len keď ho pustia. Som spokojná s tým, čo mám. Nie som sama. S Ďulom sme spolu, máme sa radi, pomáhame si. Radi by sme mali skromné bývanie v malom domčeku.

Chang

Hľadal som si prácu, v Číne som bol šéfkuchár. Vyhliadol si ma jeden čínsky podnikateľ zo Slovenska. Keď som sem prišiel, zamestnal ma vo svojej reštaurácii. Vybavil mi všetky doklady a povolenia. Pracoval som uňho dva roky denne 12 až 13 hodín, 6 a pol dňa v týždni až do pandémie. Potom ma vyhodil bez dokladov na ulicu. Cez linku pomoci som sa dostal do bezpečného charitného ubytovania. Pomohli mi získať späť pas, postupne mi pomáhajú s prácou a obnovením povolenia na pobyt. Slovensko je krásna krajina, rád by som tu ostal

Slovenská katolícka charita je zapojená do iniciatívy európskych charít a ďalších kresťanských spoločenstiev bojujúcich za odstránenie všetkých foriem otroctva. Dnes spoločne upozorňujú, že pri všetkom úsilí o zvládnutie pandémie nesmieme zabudnúť na našich najslabších, ktorých z dôvodu prehlbujúcej sa chudoby a zhoršujúcej sa situácie čoraz viac ohrozuje aj riziko vykorisťovania.

Spoločná modlitba za obete obchodovania zaznie 8. februára a vypočuť si ju môžete prostredníctvom facebookovej stránky Slovenskej katolíckej charity po 19.30. Okrem toho sú jednotlivci, rodiny aj malé spoločenstvá pozvané aj následne sa zapojiť do modlitby za obete obchodovania prostredníctvom materiálu pripraveného na stránke Slovenskej katolíckej charity. So spoločenstvom charity tak môžeme spoločne prosiť a modliť sa za životy zotročených, aj tých, ktorých sa podarilo vyslobodiť, aby našli silu na vieru a odpustenie.

Modlitebné materiály sú k dispozícii na stránke Charity www.obchodsludmi.sk pod záložkou sv. Bakhita alebo požiadaním na e-mailovej adrese stoptrafficking@charita.sk.