Aktuality

Čo máme nové?

Leto v Dome Charitas sv. Hildegardy v Rabči

pridal: SpKCH | dátum: 19. septembra 2019 | kategória: Aktuálne správy

Sviatosť birmovania


Tesne pred prázdninami otec biskup Štefan Sečka vysluhoval v Rabči sviatosť birmovania. Na túto sviatosť sa okrem mladých z Rabče pripravovala a veľmi tešila aj pani Mária z nášho zariadenia. Hneď po príprave na sv. birmovania ukončila u nás poskytovanie soc. služieb a presťahovala sa so svojím synom za prácou naspäť domov – do svojho rodiska. Takto zhrnula čas, kedy sme jej poskytli pomoc a strechu nad hlavou:

Od prvej chvíle ako som prišla do Domu sv. Hildegardy som cítila veľký vnútorný pokoj. Ako dni utekali pochopila som, že Boh mi dal tento domov, lebo vedel že je to dobré. – dotkol sa ma …. veľmi silne som prežívala sv. omše.  Slzy v očiach neboli slzami bolesti, alebo smútku,- ako si niekto mohol myslieť, ale boli to slzy radosti. Jedine čo mi bolo ľúto bolo to, že túto radosť som pocítila až v 36 rokoch. Nemohla som o tento pocit ukrátiť môjho 5 ročného syna, ktorého som sa rozhodla viesť kresťanským životom a dala som ho v Rabči pokrstiť. Mojou ďalšou veľkou túžbou bolo prijímať Pána Ježiša. – taktiež som sa dočkala tohto “Veľkého dňa”. Vďaka výbornej príprave a výklade sv. Písma som spoznala život kresťana spojený s pokušením, hriechom a  milosťou. Mala som výborných učiteľov, ktorých mi Pán poslal do cesty. Bol to vdp. kaplán Ján Obšitoš a vdp. farár Peter Bolibruch, ktorí to so mnou dobojovali až k sviatosti birmovania. Vedela som, že môj život na Charite sa kráti a po návrate domov budem skúšaná a budem trpieť ako kresťan. Do uši sa mi dostalo meno sv. Gemma Galgani. Keď som si prečítala jej životopis, rozhodla som sa, že ju si zvolím za svoju patrónku, pretože ona sa nebála zlého ducha. Prijala som birmovné meno Gemma a mojou birmovnou matkou sa stala kamarátka a mama tiež z Charity. Keď som začala žiť s Bohom, môj život sa zmenil. Veci sa začali meniť a ukláňať sa dobrým smerom, či už v práci, alebo v rodinných vzťahoch. Všetko je plné milosti a zázrakov o ktoré sa chcem podeliť vo svojom svedectve, ktoré som už začala písať.

Pani Márii prajeme, nech Duch Svätý je hybnou silou jej života, cieľom jej túžob, nech jej daruje svätú lásku, odvahu, ochranu a nech žije sväto do konca svojho pozemského bytia.

Návšteva z Francúzska


Mesto Trstená už viac rokov realizuje projekt “Poznáme Žilinský kraj”, na základe partnerskej výmeny v rámci družobnej spolupráce a dohody so spoločenstvom obcí vo francúzskej Pikardii. Tento rok v júli sa okrem iného rozhodli navštíviť aj náš Dom Charitas v Rabči. Pre nás bola ich návšteva taktiež povzbudením a získaním informácií, ako tieto služby a pomoc poskytujú vo Francúzsku.

Všetci boli nadšení z atmosféry Domu a z našich vnútorných a vonkajších priestorov. Ocenili našu prácu, pomoc a hlavne prístup k matkám a k ich deťom. Za našu pohostinnosť a za čas, ktorý sme im venovali, nás obdarili krásnou drevenou soškou Panny Márie s Ježiškom z Francúzska a taktiež finančným darom pre matky. Ďakujeme aj šikovnej prekladateľke a zamestnancom Mesta Trstená za milú návštevu a prisľúb pomoci aj do budúcna.

Výlety, podujatia, tábor


Leto a prázdniny pre deti z nášho zariadenia boli tento rok plné rôznych výletov, podujatí, prekvapení, tábora a opekačiek. Udiali sa hlavne vďaka dobrodincom z okolia a šikovnej a obetavej Beátke Jurinovej z OZ Misia mladých Tvrdošín. Spolu chodili do prírody a na rôzne akcie. Všetkých z DCH nás pozvali aj na Makový festival do Tvrdošína, kde na nás čakali zdravé makové dobroty, – šúľance, štrúdle a iné chutné výrobky nielen z maku. Pre deti boli pripravené rôzne súťaže, aktivity a tombola.

Beátka bola s nimi aj na novopostavenej rozhľadni v Oravskej Polhore – pod úpätím Babej hory, ktorá sa nachádza blízko Hviezdoslavovej hájovne v osade Slaná voda. Zo šestnásť metrov vysokej veže videli aj Oravskú priehradu, Roháče a na široko ďaleko krásne okolie. Cestou späť sa zastavili pri domácich zvieratách u jedného farmára. Sme vďační aj milej a šikovnej Andrejke, ktorá nás spolu s mladými z Vavrečky už viackrát navštívila. Pripravili program, hry pre naše deti, obdarili ich hračkami, oblečením a sladkosťami.

Vysoké Tatry


S terajším vdp. kaplánom Jánom Bušovským z Rabče, ktorý s nami vedie počas roka duchovné obnovy sme zorganizovali spoločný výlet do Vysokých Tatier. Zdatnejšie mamičky sa so staršími deťmi s veľkou radosťou odhodlali ísť na túru ku chate Plesnivec (1290 m n.m.). Bol to super výlet, pretože aj počasie nám prialo. Hneď po výstupe sme sa išli schladiť do 5 stupňov chladnej Belianskej jaskyne. Bolo tam príjemne a veľmi dobre sa aj dýchalo, pretože nameraná vlhkosť vzduchu tam bola až 95%. Veľmi sa nám tam všetko páčilo. Na pamiatku sme si urobili aj pár záberov zo sintrových vodopádov, pagodovitých stalagmitov, rôznych kvapľových útvarov a jazierok.

Keďže bolo toto leto dosť horúce (aj na Orave okolo 35 st.), naše deti s mamičkami sa často chodili schladzovať do rieky blízko nášho zariadenia, kde sa vždy aj vyšantili a unavili. Počas týchto krásnych letných dní sme načerpali veľa pozitívnej energie a užili si spoločne strávený čas.

Už teraz sa tešíme na leto 2020 a na najbližšie jesenné a zimné prázdniny 🙂
Ďakujeme všetkým dobrodincom, ktorých nám Pán Boh posiela do cesty.

Galéria