Fair Care Study Visit

pridal: Katarína Havrilová | dátum: 28. októbra 2022 | kategória: Aktuálne správy

Stretnutie s názvom Fair Care Study Visit organizované Caritas Europa prebiehalo v dňoch 26.-28.10 vo Vysokých Tatrách. Členmi konferencie boli predstavitelia Caritas Europa z Belgicka, Rakúska, Rumunska, Švajčiarska, Moldavska, Českej republiky, Poľska a Slovenska. Ich cieľom bola výmena skúseností z oblasti sociálnej starostlivosti počnúc formálnymi zariadeniami dlhodobej alebo krátkodobej starostlivosti, až po podporu domácej starostlivosti. Hľadali sa riešenia v otázke posilnenia a vytvárania sietí medzi členmi ako aj cesta komunikácie s politikmi, ktorí sú zodpovední za dlhodobú sociálnu starostlivosť v jednotlivých krajinách.

Trojdňová návšteva bola rozdelená na dve časti. Hostkou v prvý deň diskusie bola Soňa Gaborčáková, štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Diskusie sa zúčastnil aj výkonný riaditeľ Európskej agentúry práce (ELA), Cosmin Boiangiu a generálny sekretár Slovenskej katolíckej charity, Miroslav Dzurech. V prvej časti zasadnutia prezentovala štátna tajomníčka najnovší vývoj EÚ v oblasti starostlivosti o opatrovateľov v zahraničí. Nasledovala diskusia so zástupcom ELA o príslušných otázkach migrácie starostlivosti a ochrany práv migrujúcich pracovníkov (v porovnaní so štandardom Fair Care). Účastníci navštívili aj niektoré pobytové zariadenia Spišskej katolíckej charity, zároveň diskutovali o výzvach súvisiacich s organizáciou starostlivosti a práce v rôznych národných kontextoch účastníkov.

V druhej časti návštevy zástupcovia jednotlivých krajín prezentovali, ako funguje systém opatrovania a štátne financovanie v ich krajinách. Témou diskusií bola aj pomoc EÚ v otázke zlepšenia pracovných podmienok opatrovateľov migrujúcich z východu do západných krajín. Podobné stretnutia sa budú organizovať aj v budúcnosti.

-kh-