Aktuality

Čo máme nové?

Charita a biskupi Slovenska podporujú irackých študentov v Kurdistane

pridal: SpKCH | dátum: 31. októbra 2015 | kategória: Aktuálne správy

Projekt podpory niekoľko desiatok presídlených kresťanských študentov, vďaka ktorému mohli nastúpiť do nového semestra je financovaný zo zbierky Konferencie biskupov Slovenska (KBS). Chlapci a dievčatá vo veku od 18 do 23 rokov pôvodne študovali na univerzite v Mósule, teraz študujú na Tikritskej univerzite, ktorá je presídlená do Kirkúku.

63 študentov


Problém týchto študentov je, že nevedia kurdsky, no práve na Tikrítskej univerzite môžu študovať v arabčine a angličtine. Zásluhou arcibiskupa Yusifa Thomasa Mikrisa bolo 63 irackých presídlených študentov prijatých na Tikrítsku univerzitu. Tá momentálne sídli v exile v Kirkúku, keďže v Tikríte stále prebiehajú boje medzi irackými vládnymi jednotkami a Islamským štátom. Dievčatá a chlapci, ktorí sú v rôznych ročníkoch štúdia v odboroch anglický jazyk, medicína, farmácia, inžinierstvo, filozofia a psychológia.

Keďže rodiny študentov ostali bez príjmov, nemohli si dovoliť uhrádzať výdavky na štúdium. Takže všetky náklady ostali na pleciach arcidiecézy, ktorá však každý mesiac s veľkými ťažkosťami vykrývala potreby študentov. Slovenská katolícka charita sa preto v spolupráci s KBS rozhodla pomôcť s výdavkami na stravu, vodu, ubytovanie, hygienické potreby, plyn, dopravu a internet, aby študenti mohli pokračovať v štúdiu. Mesačné náklady spolu tvoria 7800 USD.

Chcú a vrátiť domov


Študenti sa po dokončení štúdií chcú vrátiť do svojich domovov v Karakoši a okolitých kresťanských dedinkách na Ninivejských planinách. To, že chcú zostať žiť a pracovať v Iraku a neplánujú emigrovať do zahraničia, je skutočne prejav veľkej odvahy a silnej viery.