Aktuality

Čo máme nové?

Boli sme sa tešiť zo života na Pochode

pridal: SpKCH | dátum: 23. septembra 2015 | kategória: Aktuálne správy

Centrum hlavného mesta zaplnil dav ľudí pochodujúcich za život. Koncerty, workshopy, stretnutia mládeže, chvály pod vedením kapiel, svedectvá, detské programy, diskusie. Toto všetko mohli zažiť účastníci Pochodu za život, ktorý sa konal v predposlednú (v Bratislave slnečnú) septembrovú nedeľu.

Pochod za život


Otváracia svätá omša pochodu bola v Katedrále sv. Martina v sobotu o siedmej hodine večer, po nej v Katedrále nasledovalo celonočné modlitebné bdenie pred Eucharistiou od desiatej večer do siedmej rána. Nedeľňajšie spoločné slávenie svätej omše pre účastníkov pochodu z Bratislavskej arcidiecézy bolo predpoludním v Katedrále sv. Martina.

Hlavným iniciátorom a organizátorom bola Konferencia biskupov Slovenska. Druhý národný pochod bol po Košiciach v roku 2013 tentokrát v hlavnom meste. Na námestí SNP boli tisíce ľudí, dav zabávali speváci. Vystupoval Peter Bažík a Mária Čírová. Ľudia pochodovali pomalým tempom ulicami bratislavského starého mesta od pol tretej do pol piatej.

Popri najčastejších nápisoch Radosť zo života niesli pochodujúci z celého Slovenska aj transparenty typu „Som za život“, „Dieťa je dar“, či „Život je výzva“, „Potrat je najväčším ničiteľom pokoja, pretože je to vojna proti dieťaťu“ , „Zákon chráni nevyliahnuté orly. Chráňme zákonom aj nenarodené deti“.

Spišská katolícka charita niesla transparenty s heslami: „Stop totalite, zažili sme fašizmus a komunizmus, nechceme genderizmus“ a „Nediskriminujte nás, charita pomáha všetkým bez rozdielu.“ Organizátori tiež avizovali aj podporovateľov z Českej republiky, Rakúska či Nemecka. Ľudia zaplnili celé námestie aj priľahlé uličky. Dav siahal až po Kamenné námestie, opačným smerom až po Župné námestie. Nad hlavami účastníkov viali aj slovenské zástavy.

Pochodu sa zúčastnili aj mladé rodiny s kočíkmi. Pochodujúci prešli trasu dlhú 2,6 km. Cieľom podujatia bolo vyzdvihnúť význam ľudského života a nutnosť chrániť ho od počatia po prirodzenú smrť. Pochod bol oslavou života, hlas za ochranu života a dôstojnosti každého človeka..