Aktuality

Čo máme nové?

21 rodín prišlo v následku požiaru o strechu nad hlavou.

pridal: Lukáš Hlubovič | dátum: 28. júna 2021 | kategória: Aktuálne správy

V sobotu večer vypukol v dedinke Nova Belá (Nowa Biala) v poľsko-spišskom regióne požiar. 21 rodín poľských Slovákov prišlo náhle o strechu nad hlavou. Mnohí stihli vybehnúť iba v tom, čo mali oblečené na sebe, niektorým sa podarilo zachrániť aspoň časť majetku.

Takýto požiar nezažili 30 rokov

Našťastie nedošlo k žiadnym úmrtiam a vážnym zraneniam. Všetky rodiny prišli o hospodársku časť svojich domov spolu so zvieratami a poľnohospodárskymi strojmi. Podľa slov poľského premiéra Mateusza Morawieckeho „Poľsko nezažilo taký požiar najmenej 30 rokov“. Dôvodov prečo sa požiar tak rýchlo rozšíril je niekoľko. Prvým je ten, že na rozdiel od všetkých ostatných častí Poľska, v dedinách na poľskom Spiši, je častým javom radová zástavba. U nás bežná vec, v rozľahlom Poľsku skôr rarita. V Novej Belej sa to spája aj s rozširovaním domov v zadnej časti – kvôli hospodárstvu alebo kvôli rozširujúcej sa rodine. V obidvoch prípadoch je hlavným stavebným prvkom drevo. A to bol hlavný dôvod tohto požiaru. Mesiac sucha a horúčav pôsobil ako katalyzátor a stačila iskierka a ulica horela. V Novej Belej sú len dve ulice. Obe takmer rovnaké. Zhorela polovica domov na jednej z nich. Kebyže nebolo rýchleho zásahu miestnych požiarnikov, tak by zrejme požiar zasiahol aj polovicu dediny.

 

Silné vzťahy medzi Slovákmi a Poliakmi

Novú Belú som navštívil dva dni po katastrofe. Rozprával som sa s miestnymi obyvateľmi a tiež som sa stretol s dekanom, Jozefom Bednarczykom, ktorý je Slovák a má blízky vzťah nielen k svojim farníkom, ale aj k Slovensku, ktoré často navštevuje. Spoločne sme sa rozprávali aj o vzťahu Poliakov k Slovákom, o omšiach v slovenčine či o zachovávaní tradícií medzi mladými. Slovenčina je v mnohých rodinách hlavným dorozumievacím jazykom. V niektorých už nie, ale slovenčine rozumejú. Asimilácia však postupuje pomerne rýchlo. Z mladej generácie mi síce dokázali rozumieť, ale odpovedať po slovensky už bolo pre nich ťažšie. O zachovávaní slovenčiny a slovenských zvykov však svedčia pravidelné sväté omše v slovenčine a niekoľko slovenských folklórnych súborov pôsobiacich v regióne.

Zatiaľ bývajú u príbuzných

Jana Majerčáková je absolventkou kežmarského gymnázia. Jej rodina žije na území Spiša celé generácie. Do konca 1. sv. vojny v Rakúsko-Uhorsku, od r. 1918 v Poľsku. Mnohí jej príbuzní po oddelení regiónu ušli na Slovensko. Aj v súčasnosti má veľa príbuzných v okolí Kežmarku a Popradu, kde za nimi aj pravidelne chodí. Rovnako sú na tom aj mnohé iné rodiny žijúce v poľskom Spiši. Pani Jana hovorí, že prišli o všetko: „Zhorela nám celá zadná časť domu, ktorá bola drevená. Predná murovaná časť zostala stáť, ale strecha a múry sú vážne poškodené. Podľa všetkého dom budeme musieť postaviť nanovo,“ konštatuje so slzami v očiach. Zatiaľ bývajú u príbuzných, ale nebude to možné na dlho. Dom sa musí postaviť čo najskôr.

Pomoc od štátu nestačí

Vyhorené rodiny dostali od poľského štátu rýchlu pomoc v podobe menšej hotovosti a veľkého množstva dobrovoľníkov a hasičov, ktorí pomáhajú odpratávať trosky. Ich práca čoskoro skončí a obyvatelia Novej Belej ostanú odkázaní sami na seba. S niečím pomôžu príbuzní zo zahraničia, časť nákladov na opravu alebo stavbu nových domov pokryjú poistky. Vždy to však bude menej, ako je potreba.

Potreba pomoci pri stavebných prácach

V telocvični miestnej školy je sklad šatstva, nábytku a potravín, ktoré prišli z celého Poľska. „Oblečenia a jedla máme dosť. Chýba nám však náradie, fúriky, pracovné oblečenie. Všetko zhorelo“, dopĺňa pani Majerčáková. „Budeme potrebovať aj chlapov na murárske a tesárske práce. Naši chlapi toho zvládnu veľa, ale musia chodiť do práce“ vysvetľuje. Mnohí chlapi dlhodobo pracujú v zahraničí, najmä v Rakúsku a Nemecku a o svoju prácu nechcú prísť. Zvlášť v takomto prípade, kedy sa zíde každé euro.

Pomoc zo Slovenska

Spišská katolícka charita aktuálne posiela postihnutým rodinám 5000 eur zo svojich rezerv určených na humanitárnu pomoc v zahraničí. Spišská diecéza zároveň vyhlasuje zbierku určenú pre vyhorené slovenské rodiny. Prispieť môže ktokoľvek. Pomoc bude adresná, keďže pôjde priamo rodinám, ktoré sú postihnuté najviac. Číslo účtu, na ktoré je možné prispieť  IBAN: SK29 0900 0000 0051 5236 3225, variabilný symbol: 804101

Všetkým dobrodincom úprimne ďakujeme. Vďaka vašej pomoci sa poľskí Slováci budú môcť skôr vrátiť do svojich domovov.

 

Autor: Anton Frič, Spišská katolícka charita