Aktuality

Čo máme nové?

110. výročie od narodenia V. Trstenského

pridal: SpKCH | dátum: 16. apríla 2018 | kategória: Aktuálne správy

Farnosť svätého Mikuláša v Starej Ľubovni slávila vo štvrtok 12. apríla 2018 nedožité 110. narodeniný niekdajšieho farára tejto farnosti Mons. Viktora Trstenského. Tento pápežský prelát, kňaz, spisovateľ, politický väzeň, osobnosť cirkevných dejín, ochranca ľudských práv, čestný občan a duchovný otec farnosti Stará Ľubovňa výnimočným spôsobom ovplyvnil životy mnohých Staroľubovňanov a významne sa zapísal do dejín tohto spišského kráľovského mesta.

Ďakovná bohoslužbaĎakovnú bohoslužbu s kňazmi vo farskom chráme svätého Mikuláša v Starej Ľubovni celebroval spišský biskup Mons. Štefan Sečka. Kazateľom slávnosti bol ľubovnianský rodák prof. Amantius Akimjak, ktorý vo svojej homíli vyzdvihol život a dielo politického väzňa a mučeníka totalitnej doby Mons. Trstenského. Po skončení bohoslužby bola na budove farského úradu odhalená a požehnaná pamätná tabuľa pripominajúca významného ľubovnianského farára.

Výročie 110. nedožitých narodenín Mons. Viktora Trstenského malo v meste a farnosti Stará Ľubovňa množstvo sprievodných akcii. Dopoludnia vo štvrtok, vystúpil s prednáškami na miestnom Cirkevnom gymnáziu historik Dr. Ľuboslav Hromjak, ktorý odprezentoval študentom a pedagógom školy dôležité momenty zo života významného rodáka z Trstenej Mons. Viktora Trstenského, ktorý bol oddaným žiakom Božieho sluhu biskupa Jána Vojtaššáka.

Podvečer po skončení bohoslužby slávnosť pokračovala v galérii Provinčného domu vernisážou výstavy venovanej životu a dielu Mons. Trstenského a prezentáciou knihy Ľubomíra Ogurčáka pod názvom “Vždy som túžil po svätosti“ . Monografiu medzi čitateľov lupienkami z ruží odprevadili rehoľná sestra Magdaléna Sumilasová a otec redemptorista Michal Zamkovský. Záver patril filmovému dokumentu z dielne režiséra Štefana Dlugolinského ,, Sila viery a sila pravdy“.

Celý článok nájdete tu: Výročie 110. narodenín Mons. Viktora Trstenského